Több mint négyszázezren hallgatják havonta a valószínűleg mesterséges intelligenciával generált psych-rock Velvet Sundown zenekar számait a Spotify-on. A streaming platform által hitelesített profiljukon két album van, a június ötödikén megjelent Floating on Echoes és a június huszadikai Dust and Silence.
A művészek biojában négyen szerepelnek: az énekes és „mellotron-varázsló” Gabe Farrow, Lennie West gitáros, a basszusgitáron és szintetizátorokon játszó Milo Rains, valamint a „szabad szellemű” dobos, Orion „Rio” Del Mar. „Filmszerű alternatív pop és álomszerű analóg lélek” – áll még az oldalon.
A zenekar hitelességét Reddit-felhasználók kezdték megkérdőjelezni. A csapatra Discover Weekly playlistjükön figyeltek fel, elkezdtek utánajárni a dolgoknak, és a Spotify-profilokon kívül nagyon kevés háttérinformációt találtak róluk.
Miután Instagram-oldalt nyitottak, június huszonhetedikén további furcsaságokat tapasztaltak: a profilon látható képek nagyon MI által generáltnak tűnnek.
A bioban olvasható Billboard-idézet szerint zenéjük úgy hangzik, mint soha át nem élt valaminek az emléke, ami valahogy mégis valódinak érződik. Csakhogy a magazinban tényleg soha nem jelent meg ilyen anyag róluk…
A Spotify engedélyezi az MI-vel generált zenéket, és fel sem kell tüntetni, hogy létrehozásukhoz használtuk a technológiát. De a Velvet Sundown muzsikái máshol, az Apple Musicon és a Deezeren is elérhetők. Utóbbi az MI-zenéket azonosító és nyilvánosan becímkéző technológiát fejleszt. Ők azt írják a zenekarról, hogy az első album számaiból több MI munkája lehet.
Sokan követhetik a Velvet Sundown példáját. A Deezer elmondta, hogy napi tízezer MI-zenét töltenek fel az oldalra, ami az összes jelenlegi feltöltés tíz százaléka.
A technológia berobbant, a következő négy évben a zeneiparban dolgozók bevételeik negyedét veszthetik el miatta. A generatív MI éves piaca hárommilliárd dollár, 2028-ban viszont előrejelzések alapján akár hatvannégy milliárd is lehet.