A méhkaptárok összeomlása, az állatkolóniák pusztulása az 1980-as években kezdődött. Az okok nem teljesen ismertek, de a klímaváltozás, a betegségeket terjesztő atkák és a növényvédő szerek mindenképpen köztük vannak.
Méhészek világszerte keresik a módját, hogyan fordítsák vissza a folyamatot. Jellemzően többhetes ütemterv alapján ellenőrzik kaptáraik állapotát, a kolóniák viszont jóval hamarabb összeomolhatnak. Egészségi állapotukba történő betekintéshez mesterségesintelligencia-megoldások és robotok segíthetnek, és ha a problémákat időben észlelik, például az atkák hővel elpusztíthatók, nagyobb az esély az állatközösségek megmentésére.
Mivel a virágzó növények kb. hetvenöt százaléka nem képes beporzás nélkül termést hozni hivatásos amerikai méhészek 2,5 millió kaptárt mozgatnak Amerika-szerte. A gazdaságok így maradnak termékenyek.
A fából készült Langstroth kaptár 1852-es szabadalmaztatása óta alig változott. Az erre a területre specializálódott Beewise 2018-ban építette meg első automatizált kaptár-prototípusát, GoPro kamerával. 2020-ban értékesítették az első terméket. A 2023-ban indult BeeHome 4 targoncával szállítható.
A 3,3 méter hosszú, napelemekkel borított, síneken mozgó kamerákkal és markolókkal, robotikus szkennerrel felszerelt BeeHome 4 kameráinak kimenetét Nvidia Jetson és Raspberry Pi számítógépek gépilátás-technikákkal elemzik, az érzékelők pedig nyomon követik a hely állapotát. Ha nem tartózkodnak ott, a méhészek e-mailben vagy szöveges üzenet formájában kapnak értesítést a fontos változásokról.
Egy-egy egység akár tíz kaptárt is magába foglalhat. Mindegyik tizenöt kivehető „fialtatási” keretből áll, ahol a méhek lépeket építenek a lárvák kineveléséhez, méz és pollen tárolásához.
A csúcstechnológiás kaptár paraziták, éhség és más kedvezőtlen körülmények nyomait kutatva vizsgálja át a kolóniát, baj esetén figyelmezteti a méhészeket, egyes problémákat automatikusan megold. Eddig több mint 300 ezer egységet telepítettek az Egyesült Államokban, lehetővé vált a kaptárak távolról történő megfigyelését, segítve a mezőgazdákat mandula, avokádó, repce, kávé, gyapot és beporzást igénylő más növények termesztésében.
Míg a környezeti stressz évi negyven (az USA-ban tavaly hatvankét) százalékkal pusztítja a méhkolóniákat, a Beewise állítása alapján mesterséges intelligenciával működő technológiája nyolc százalékra csökkenti az arányt.