Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Hol tartanak ma az összehajtható telefonok?

2025. március 31. - ferenck

Majdnem hat éve, a Samsung Galaxy Fold modell bejelentése után kezdődött az összehajtogatható (foldable) okostelefonok körüli felhajtás. A gyártónak nem ez volt az első kísérlete, bő húsz éve, még az iPhone előtt ugyanő dobta piacra az akkor csúcskategóriásnak számító X-480-at. Az első hajtogatható…

Tovább

Kína tartja a frontot az Egyesült Államokkal – új MI-modelleket mutatott be a Baidu

A Baidut 2000-ben azzal a céllal alapították, hogy „egyszerűbbé tegye a bonyolult világot.” Ma Kína és a földkerekség egyik legfontosabb technológiai vállalata, és a mesterségesintelligencia-fejlesztésekben is öles léptekkel halad, egyre versenyképesebb az élenjáró amerikai mamutokkal szemben is. A…

Tovább

Sokkal kevesebb kóddal is lehetséges nagy számítási teljesítmény

Sok vállalat komoly összegeket fektet tehetségek alkalmazásába, hogy modern MI-rendszereket magalapozó, nagyteljesítményű kódkönyvtárakat dolgozzanak ki. Az Nvidia jár az élen csúcsteljesítményű számításokra (high-performance computing, HPC) írt könyvtárával.   De mi van, ha pár diák néhány hónapon…

Tovább

Sam Altman elbeszélgetett a GPT-4.5 nyelvmodellel

„GPT-4.5 valódi?” – szegezte és nyilván az 5-nek is felteheti a kérdést nyelvmodelljének  a mesterségesintelligencia-fejlesztések jelenlegi élenjárója, az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman, majd folytatta: „csak a tudatosság létezik, vagy a fizikai világ is valódi?” Az MI külső filozófiai keret…

Tovább

Jön a Google intelligens robotja

A Google Gemini mesterségesintelligencia-modelljének különleges, nemcsak a chatbotok digitális világában, az internetes keresés közegében, hanem robotként a fizikai valóságban is működő változatát jelentette be.  A Gemini Robotics a nagy nyelvmodellek kapacitását térbeli következtetéssel kapcsolja…

Tovább

„Hello, mesterséges intelligencia, tudatos vagy?”

Az utóbbi időben egyre gyakrabban látunk közösségi médiumokban videókat személyek különféle mesterségesintelligencia-modellekkel folytatott, az MI-t létezéséről, tudatosságáról és az emberi világgal való kapcsolatáról faggató beszélgetéseiről. Influenszerek filmezik magukat, miközben filozofikus…

Tovább

A NASA először használ GPS-t a Holdon

A Firefly Aerospace Blue Ghost (Kék Szellem) rendszere március másodikán történelmet írt: első kereskedelmi Holdra szálló egységként érintette meg az égitest felszínét. A magán-állami közös küldetést megelőzően és közben is sikeresen használt Föld-alapú GPS-jeleket a Holdon, amivel szintén világelső…

Tovább

Tényleg közel vagyunk az általános mesterséges intelligenciához?

Egyre többen és többet beszélnek az egyelőre nem létező, az emberrel minimum azonos szintű általános mesterséges intelligenciáról (AGI). Kérdés, hogy kiket és milyen feladatokban ér utol vagy szárnyal túl egy ilyen rendszer. Megoszlanak róla a vélemények, mint ahogy a munkapiacra, biztonságra és a…

Tovább

A jövő kvantumszámítógépe felé

A kvantumszámítógép az egyik legígéretesebb technológiája, például a mesterséges intelligenciával történő használata, a két terület szimbiózisa hihetetlen távlatokat nyithat meg. Ezek a távlatok jelenleg azonban valóban, a szó fizikai értelmében is távlatok. A területnek óriási kihívásokat kell…

Tovább

Miért nincs még valódi kvantumszámítógép?

A kvantumszámítás, a kvantumszámítógép lesz a közel-, még inkább a középtávú jövő egyik, ha nem a legdiszruptívabb technológiája. Elsőszámú oka, hogy az anyag atomok alatti, szubatomikus szinten tapasztalható olyan furcsa jelenségei, mint a kvantum-összefonódás és a kvantum-szuperpozíció egyes…

Tovább
süti beállítások módosítása