A mesterséges intelligencia mellett a kvantumszámítások, a kvantumszámítógép tűnik a legígéretesebb és a jövő arculatát legmarkánsabban formáló infokom technológiának. Egyelőre bizonytalan, mikor lép működésbe a gyakorlatban is hasznosuló első kvantumkomputer, de a nagy cégek fejlesztései, a területbe fektetetett óriási összegek, mind azt jelzik, hogy hamarosan sor kerülhet rá.
Pár éven belül a globális helymeghatározó rendszerek, a GPS-ek is élvezhetik a technológia előnyeit, komoly hasznukra válhatnak a kvantumfizika-alapú navigációs eszközök.
Mivel az utóbbi időben sok GPS-t meghackeltek, vagy egyszerűen csődöt mondtak, véletlenül zavartak és kvázi használhatatlanná tettek rendszereket, az Egyesült Államok Tengerészeti Akadémiája úgy döntött, hogy hallgatóinak – mint a múltban – meg kell tanulniuk a csillagok állása alapján tájékozódni. Kilenc éve azért hagytak fel ezzel a gyakorlattal, mert a GPS-ek akkor annyira holtbiztos megoldásnak tűntek, hogy minden más lehetőséget feleslegesnek tartottak.
De mi történik, ha felhős az ég, és nem látjuk a csillagokat?
Az amerikai hadsereg és több nemzeti laboratórium, cég (például a Lockhead Martin) ezzel a ténnyel is számolva dolgozik gőzerővel a GPS-eket forradalmasító kvantumszenzorokon és a velük működő kvantumnavigátorokon. Az újítás abból, áll, hogy az új rendszereknek nem lesz szükségük műholdra.
A kvantumnavigátor parányi szintetizált gyémántkocka: a szokásos szénrács mellett nitrogénatomok is találhatók benne. Ha zöld lézer hatol át a kockán, a nitrogénes részek vörös fényt bocsátanak ki. A fény intenzitása attól függ, hogy a mágneses mezők milyen erővel és irányból hatnak a kockára.
A földi mágneses mező mintázataihoz kalibrálva, a navigátor globális helymeghatározó eszközként is használható. Nem kell hozzá (hackerek által feltörhető) műholdas kapcsolat. A forgásmérő és a többi kvantumeszköz más fizikai szerkezeteken alapulnak, másféle ingerekre reagálnak, a kvantummechanika használatával viszont komoly előnyeik vannak a mai technológiákkal szemben.
Az amerikai hadsereg és kormány bizakodik, hogy a kvantumszámítások fejlődésével, a következő évtizedben a kvantumnavigációs eszközök is elterjednek. A Lockhead Martin mágnesességmérője már most közel annyira pontos, mint a GPS-ek, sürgősségi esetekben hamarosan tartalékként vagy az adatok hitelesítésére használható lesz.
Egyelőre viszont nem helyettesíti a globális helymeghatározó rendszereket.