Egy idahói kórház műtőjében orvosok sebészi beavatkozást készítenek elő. Hüvelykujj-méretű bevágást ejtenek a beteg testén, a vágáson keresztül apró robotot juttatnak a szervezetbe. A sebész felveszi a virtuálisvalóság-headsetet, megfogja a kontrollert, hamarosan kezdődik a műtét. Előnye, hogy minimális a beavatkozás, kevesebb fájdalommal jár, mint hagyományos módszerek esetében.
Mintha sci-fiben lennénk, pedig nem. A Charlestown (Massachusetts állam) székhelyű Vicarious Surgical startup gőzerővel fejleszti hozzá a technológiát. Adam Sachs és Sammy Khalifa, a két társalapító az MIT-n (Massachusetts Institute of Technology) találkozott, nem sokkal később megszületett az ötlet, öt éve végeztek, és utána rögtön el is indították a céget.
„A robotika miniatürizálásának módszerein dolgozunk, és az összes sebészi mozgást a hasüregbe helyeznénk át. Ha így történik, az orvosi tevékenység helyileg nem korlátozódik a vágásra” – nyilatkozta Sachs.
A nagy felismerést a virtuális valóság (virtual reality, VR) jelentette, amikor a két kutató rájött, hogy a miniatűr robotok összekapcsolhatók a technológiával – VR headsettel, például az Oculus Rifttel ugyanis jól láthatók az emberi testben. Szerintük a robotika így emberszerűbbé válik, a VR pedig a jelenlét érzetét kelti a felhasználóban.
A kamerával felszerelt kétkarú humanoiddal az orvos a világ bármely pontjáról elvégeztetheti a műtétet. Lényeg, hogy virtuálisvalóság-rendszere kapcsolódjon a robothoz. A beállításokat úgy kivitelezik, hogy a sebész pont azt lássa, amit a gép. A humanoid karját saját karjainak mozgatásával vezérli.
A technológia több területen alkalmazható, de a két alapítót egyértelműen a medicina érdekli.
„Abban a kivételes helyzetben vagyunk, hogy technológiai oldalról és a társadalmi hasznosság szempontjából is egyaránt nagyon érdekes projekten dolgozhatunk” – magyarázza Sachs.
Céljaik kivitelezését több befektető támogatja. Február 14-én jelentették be, hogy a (természetesen Bill Gateshez tartozó) Gates Frontier 10 millió dollárral segíti a további fejlesztéseket.
Mihelyst elérik a miniatürizáció megfelelő szintjét, tanulmányozni fogják technológiájuk nehezen megközelíthető, nagyvárosi agglomerációktól távoli helyeken történő alkalmazását.
„Hosszútávú elképzelésünk, hogy ne csak az USA nagyvárosaiban és legismertebb kórházaiban, hanem a vidéki Amerika kisvárosaiban és falvaiban, és az egész világon használják. Munkánk a sebészet demokratizálásáról szól, és a folyamat egy robotsebésszel kezdődhet” – összegez Sachs.