Csúcstechnológiákat egyre gyakrabban használnak idősek ápolására, gondozására. A fejlesztők a személyes jelleget mindenképpen szórakoztató, pozitív érzéseket kiváltó, sokszor emberszerű robotokkal igyekeznek elérni. Ápoláson kívül társpótlékként is használnak ilyen szerkezeteket.
Ezek a megoldások Japánban a legnépszerűbbek.
Gabriele Trovato, a tokiói Waseda Egyetem kutatója közel félméteres SanTO nevű robotja hasonló célt szolgál, de egy kicsit tovább is megy. Hívő katolikusoknak szánták; úgy néz ki, mint egy oltár. Díszlet-funkciója mellett figyel felhasználójára, és az illető hangulatának függvényében, vallásos szövegeket olvas fel neki.
Szoftvere segítségével képes meghallgatni személyeket, speciális érzelmek jeleit kutatva leszkennel arcokat, majd az adott pillanatban relevánsnak tűnő sorokat olvas fel a Bibliából.
Trovatot vallási vezetők figyelmeztették, hogy a gép mesterséges intelligenciája ne interpretálja, hanem csak idézze a szövegeket.
„Azt mondták, hogy a hit kommunikálásában rendkívül fontos az emberi tényező. Még a Biblia megfelelő részének, megfelelő szövegének a kiválasztása sem megy könnyen” – magyarázza a fejlesztő.
Amikor Trovato azt mondta SanTO-nak, hogy fél a jövőtől, a robot az életről idézett bibliai szöveget.
Vallás és csúcstechnológia újkeletű házassága érdekes kérdést vet fel: ki vagy mi befolyásolja személyek hitbeli meggyőződését?
A robotika és a mesterséges intelligencia fejlődésével, az infokommunikációs technológia egyre inkább összekapcsolódik a vallásokkal: robotok mondanak el példabeszédeket, a pápa appokat ajánl, Kiotó egyik buddhista szentélyében cyberpunk kinézetű robot bódhiszattvához imádkoznak a hívők.
SanTO azonban más szempontból is különleges.
A pici robot nemcsak vallásos gondolatok terjesztésében segíthet, hanem magányos és/vagy idős személyek jobb társpótléka lehet, mint egy robotkutya, vagy más high-tech szerkezet.
„Érdekes arra fókuszálni, azt tanulmányozni, hogy a médium megváltozása hogyan befolyásolja személyek Istenhez fűződő viszonyát, vallási tevékenységüket” – összegez Travato.