2018 áprilisának egyik napján egy Ringo nevű majom gyümölcslevet ivott a Harvard egyik laboratóriumában, miközben furcsa képek vibráltak a szeme előtt. A képeket a majom agyával összekapcsolt XDREAM mesterségesintelligencia-algoritmus hozta létre, folyamatosan trükközve rajtuk, hogy az állat agyának az arcfelismerésért felelős részén stimuláljon egy-egy meghatározott idegsejtet. A képek fejlődésével az idegsejt aktiválódott, tüzelni kezdett.
A kutatók a szomszédos szobából figyelték az egészet.
Először formátlan, alaktalan képeket láttak, majd a káoszból fokozatosan kifejlődött valami – két fekete pont, fekete vonallal alattuk, mindez egy halvány tojásidommal szemben. A formák absztrakt arccá álltak össze.
Hamarosan vörös pacafélét is láttak, és a Ringoval szembeni ketrecben élő majom, Anthony gallérjára gondoltak.
Pár nappal később XDREAM a majmokat etető, kék műtősruhát és fehér arcmaszkot viselő Diane-ról vetítettek képeket Ringo más vizuális idegsejtjeire. Fehér maszk mögötti torzított arcot ábrázoltak.
A képek minőségéről, művészi értékéről felesleges vitázni, mert olyanok, mint egy-egy rossz absztrakt festmény, félresikerült vázlat. Viszont mindegyik közel áll a meghatározott idegsejtekre gyakorolható ideális ösztönzéshez, együtt pedig közelebb visznek az emberi agy megértéséhez, hogy hogyan próbálja értelmezni a környező világot.
„Ha a sejtek álmodnak, akkor ezekről a képekről álmodnak. Ez az álom elfogult emberi megközelítés nélkül fedi fel az agy vizuális szótárát” – magyarázza a kísérletben résztvevő Carlos Ponce idegtudós.
A képeket generáló MI úgy aktiválta a megcélzott idegsejteket, hogy szomszédjaik nem reagáltak a stimulálásra. A képek időnként szürreális rémálmokat idéztek fel, nehezen, de azért azonosítható ismerős arcokkal és tárgyakkal.
A kísérlet provokatív példa arra, hogy a mesterséges intelligencia és szenzorok milyen közvetlen hatással lehetnek a biológiai agyra.
XDREAM mindig az idegsejt visszajelzései alapján módosított a képen, a kutatók pedig azonosítottak az adott tárgyakhoz, arcokhoz stb. kapcsolódó neuronokat.