Az Amazon, a Microsoft és a többi, felhőszámítás-szolgáltatásokat kínáló infokom óriás a pénzügyi rendszer fontos elemeivé váltak. Többek szerint a folyamat következtében ugyanolyan szabályozásnak és ellenőrzéseknek kellene alávetni őket, mint a bankokat.
A Bank of England (BOE) nem foglalkozik a felhőszolgáltatók kivizsgálásával, ezzel szemben az amerikai Federal Reserve (Fed) igen, például az Amazon rendszerén tettek „villámlátogatást.”
Jó okuk van rá, hiszen ma már teljes bankok és ügyfeleik többsége megtalálható a felhőben, de legalábbis használja azt. A fintech-megoldások fokozatos térnyerésével tíz éven belül a pénzügyi szolgáltatások, munkafolyamatok zöme ott fog bonyolódni, és ezt egyre többen érzik, például a Goldman Sachs egyik legfőbb partnere, informatikai társvezetője az Amazon Web Services (AWS) igazgatója.
Az előnyök mellett sok a kockázat is. Az infokom nagyágyúk korlátozott számával kevesebb a szolgáltató, koncentrálódnak a szolgáltatások, és minél kevesebb felületen zajlanak a tranzakciók, annál nagyobb a sikeres hackertámadások esélye. A Capital One felhőszervereit júliusban ért attak bizonyítja: egyik rendszer sem golyóálló.
A szabályozás a szokásos kullogó-módban követi a folyamatokat. a BOE szerint a technológiai szektor szolgáltatói a pénzügyi szabályozás paraméterein kívül esnek. A pénzügyi hatóságok viszont hiába rendelkeznek óriási tapasztalattal és tudással a szakmabeli kockázatokról, a biztonságtechnológiaiakhoz nem értenek.
Egyes nagyágyúk, például az Európai Bankszolgáltatási Hatóság (EBA) – és a Fed – látnak fantáziát a techcégek felhőinek (hálózatoknak, eszközöknek stb.) alkalomszerű kivizsgálásában. A cégek óvatosak, és mivel egyébként is sok a kötelezettségük, inkább előrelépnek, a pénzügyi hatóságokkal ők kezdeményezik a párbeszédet.
Mindeközben a jegybankok, például a BOE is készül a teljesen felhőszámítás-függő pénzügyi világra. Változatosabb profilú alkalmazottakat vesznek fel, a hagyományos ismeretek mellett nem árt, ha a jelentkező az adattudományhoz és a számítási felhőkhöz is ért.
A pénzügyi ellenőrzés viszont szélsőségbe is átcsaphat, amit jelez, hogy a brit szolgáltatók 43 százaléka szerint a túlszabályozás komolyan akadályozza a „felhőbe költözést.” Elvileg két nagy előnye lenne: csökkennének az infrastrukturális kiadások, nőne az információbiztonság.