A koronavírus-járvány a jövő oktatására is komoly hatással lehet. Egy japán példa megmutatja, hogyan.
Az egészségügyi robotokkal és mesterségesintelligencia-algoritmusokkal végzett kísérleteiről ismert tokiói Nők Orvosi Egyeteme a diákokat védve, a koronavírus-járvány alatt hallgatóinak virtuális valóságban (virtual reality, VR), élőben közvetített (livestreaming) sebészi műtéteket.
A beavatkozást végző sebészekre gigantikus 8K VR-kamera figyelő szeme meredt. Az egészségügyi okok miatt távol – otthon – lévő diákok VR headsetet vettek fel, és rácsatlakoztak a megadott csatornára.
Míg az ötletet a világjárvány elleni védekezés, a biztonságra törekvés adta, maga a gyakorlat túlmutat a Covid-19-en, sokkal tovább használhatják. A távoktatás egyik alkalmazásaként, a jövőben könnyen elterjedhet, és az egészségügyi tanulmányokat folytató diákok mellett potenciálisan a szélesebb nyilvánosság számára is hozzáférhetővé válhat.
„Azt gondoljuk, hogy a VR élő stream különösen a jelenlegi helyzetben nagyon hasznos. Az okok: közvetlen emberi érintkezés nélkül oszthatunk meg teljes alámerülést biztosító, immerzív élményt” – nyilatkozta a rendszert kidolgozó Hacosco VR-cég vezérigazgatója, Naotaka Fujii.
Maga a kamera az Insta360 gyártó fejlesztése. Mivel a fej felett van, a diákok nem ugyanabból a perspektívából látják a műtétet, mintha saját maguk gyakorolnának a helyszínen. Egy kicsit személytelenebb, nem annyira „belső” látvány.
A kép és a nézőpont viszont így is jobb, mintha a sebész válla fölül, vagy a műtőn kívülről kellene nézniük. A látvány jól szemlélteti, hogy az élő streamek mennyit tehetnek hozzá a medicina oktatásához, és ha most gazdagíthatják, akkor a járvány után is így lesz.
„Az orvostudományban egyértelműen sokat fejlődik a VR-technológia. A kutatásban és az oktatási alkalmazásokban, mint például ebben a projektben és a műtét utáni rehabilitációban egyre inkább elterjed, bevett módszerré válik” – összegez Fujii.