Globálisan 2023 volt az eddigi legmelegebb év. 2024 még nem ért véget, de biztosak lehetünk: az idei az előzőnél is melegebbként vonul majd be a történelembe. A felmelegedéssel a hurrikánok és más természeti katasztrófák következményei még pusztítóbbak.
Andrew Ng szerint itt az ideje, hogy komolyabban vegyük a klímaváltozás hatásait potenciálisan csökkentő geomérnökséget.
A legismertebb geomérnöki eljárással, a sztratoszférikus aerosol befecskendezéssel (stratospheric aerosol injection, SAI) az atmoszférába juttatott részecskék jobban árnyékolják a napot, ami ugyan távolról sem tökéletes megoldás, de segíthet. Ng pár hónapja indította el a több SAI-szcenárió lejátszására és a lehetőségek jobb megértésére alkalmas, mesterségesintelligencia-alapú Planet Parasol klímaemulátort. Ha jobban átlátjuk a geomérnökséget, könnyebben eldönthetjük, mennyire jó lépés az SAI. A részecskék az egyébként a Földre eső napfény bizonyos részét, mondjuk egy százalékát visszaverik. A visszavert napfény mennyiségének kismértékű növelésével elvileg csökkenthetők az ember okozta globális felmelegedés káros következményei.
Az SAI elleni érvek: nem várt klimatikus következményei lehetnek, például helyi időjárási mintákat veszélyeztethet, árvizeket vagy szárazságot okozva. Ha elkezdjük, és hirtelen abbahagyjuk, nagyon gyors felmelegedés jöhet utána (termination shock), beköszönt az összeomlás kora. A használt aeroszoltól függően (jelenleg a kéndioxid a csúcsjelölt) hozzájárulhat a légszennyezéshez és/vagy az ózonréteg további károsodásához. Használatával sokan gondolhatják, hogy nem kell annyira strapálniuk magukat a szénmentesítéssel.
Az utóbbi morális kockázat, de az elméleti, tehát a gyakorlatban nem bizonyított ellenérvek mellett a zsigeri érzelmi reakció is fontos tényező: a geomérnökséggel sokak szerint az ember megint istent próbál játszani…
Az ellenérvekkel szembeni valóság, hogy egyre többen halnak meg a klímaváltozás miatt, és a technológia elméletileg – a gyakorlatban szintén nem bizonyítva – csökkentheti a halálozások számát.
Az MI segít katasztrófa utáni károk enyhítésében, de sokkal jobb lenne, ha a megelőzéshez járulna hozzá. Az SAI lehetőségeit még minimálisan sem tesztelték, sokkal alaposabb vizsgálatoknak kellene alávetni és nyilvánvalóan az MI-vel és más exponenciális megoldásokkal összekombinálni a technológiát. Természetesen tudományos megalapozottsággal, mint ahogy a friss fizikai és kémiai Nobel-díjas mesterségesintelligencia-kutatók példája is szemlélteti más területeken.