A klímaváltozás ugyan az egész világon érezteti hatását, de városi környezeteket minden másnál jobban érint, egyébként is a legmelegebb régiók városi lakosai szenvednek aránytalanul. Több amerikai nagyvárosban felállítottak már hőségügyi hivatalt, főbiztosokkal és munkatársaikkal. Ezek közé tartozik az arizonai Phoenix és a sűrűn lakott floridai Miami-Dade megye.
A Google ezekre a tisztviselőkre gondolva fejlesztett és mutatott be szeptember elején az extrém meleg és az általa is okozott a hőhullámok hatását csökkentő lépések megtevésében segítő eszközt. Az eszköz műhold-alapú, nagyfelbontású földfelszíni hőmérséklet-adatokkal dolgozik.
Gépitanulás-algoritmusokkal azonosít épületeket, fákat és az adott földterület által elnyelt hő mennyiségének megállapításához szükséges más kritikus tényezőket. A társadalmi sérülékenység mutatóit, például bevétel-statisztikákat is tartalmaz, hogy mindezeket felhasználva segítsen megállapítani, hol van a legnagyobb szükség a segítségre.
A modellalapú eszközt használva a hőségbiztosok láthatják, hogyan változik a földfelszín átlaghőmérséklete, és bizonyos intézkedések megtételével is változna-e. Ilyen intézkedés lehet területek fásítása vagy hűvös tetőszerkezetek felszerelése.
Problémás lehet, hogy a hőségbiztosok ugyan támogathatnak irányelveket, viszont a városi és a regionális önkormányzatban nincsenek felhatalmazva döntéshozásra. Az új eszköz adatokat szolgáltat ezeknek a tisztviselőknek, amelyeket eljuttathatnak a polgármesterhez, vagy felhasználhatnak támogatás-igénylésekhez.
A Google bizakodik, hogy eszközüket többezer város fogja használni, vele döntenek működőképes megoldások mellett.