Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Téves elképzelések a mesterségesintelligencia-ágensek világában

2025. május 26. - ferenck

Az üzleti és a fogyasztói világban használt mesterségesintelligencia-technológiák legújabb divathulláma az MI-ágensek, a generatív MI mostani csúcspontja körül bontakozik ki. A ma már klasszikus chatbotokkal, a ChatGPT és mások korábbi változataival összehasonlítva, az ágensek ahelyett, hogy egyszerűen kérdéseket válaszolnak meg vagy információt generálnak, számunkra cselekszenek, más eszközökkel és szolgáltatásokkal lépnek (interfészekként) kapcsolatba. Komplex feladatokat hajtanak így végre.

Egyelőre nem váltak mainstreammé, még nem jött el a „ChatGPT pillanatuk”, mint a nagy nyelvmodelleknek (LLM) az OpenAI chatbotjának nyilvánossá tétele volt. Viszont közeleg, és rendkívül komoly következményei lesznek, az MI-asszisztensek az élet összes aspektusát meghatározzák majd. Mielőtt ez megtörténik, nem árt tisztázni az ágensekkel kapcsolatos hamis mítoszokat.

ai_agent_1.jpg

Az egyik szerint alapvetően csak jobb chatbotokról van szó. Nem azok, mert cselekszenek, honlapokkal, digitális szolgáltatásokkal és szoftverekkel folytatnak interakciókat, azaz rengeteg munkát megspórolhatnak nekünk. Egyetlen monolitikus nyelvfeldolgozó eszköz (például chatbot) helyett hierarchikusan elrendezett, LLM-megoldás köré szervezett, különböző feladatokra specializálódott egymástól független alkalmazásokból és eszközökből tevődnek össze.

Szintén téves elképzelés, hogy az ágensek csak korlátozott számú feladatot képesek végrehajtani. Idővel lényegében minden olyat megtesznek majd nekünk, amire az okostelefonokat használjuk ma, és ez elég gyorsan be fog következni. Később teljes filmeket készíthetnek, céget vezethetnek, bonyolult virtuális világokat teremthetnek, karakterekkel együtt.

A harmadik tévedés, hogy az ágensek nem verhetők át, nem manipulálhatók. Tanulmányok bizonyítják az ellenkezőjét, ráadásul, mint tudjuk, a technológia fejlődésével a cyberbűnözők lehetőségei is folyamatosan nőnek.

Az MI-ágensek nem azonosak az AGI-val, az általános mesterséges intelligenciával. Az AGI ismereteit és készségeit mindenféle probléma, és nem csak egy problémacsoport megoldására összpontosítja (amire betanították). Az ágensek inkább az AGI felé vezető potenciális lépést jelentenek.

Téves az a vélekedés is, hogy emberi input és felügyelet nélkül is képesek dolgozni. Elméletben talán így van, a gyakorlatban viszont nem lenne jó. Hibákat vétenek, sok területen rosszabbak nálunk, a felelősség pedig a miénk. Ha teljes egészében nélkülünk ténykednének, az adataink feletti kontrollt is elveszítenénk.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr1418864278
süti beállítások módosítása