Betegségek diagnosztizálásától a gyógyulás folyamatos megfigyeléséig, új gyógyszerek fejlesztéséig, az egészségügy a mesterséges intelligencia egyik leglátványosabb alkalmazási területe. Eközben az iparág továbbra is globális kihívásokkal küzd: kevesebb a személyzet, öregszik a lakosság, és a preventívebb ellátási modellre történő átállás költségeit is kellene kezelni.
Itt jönnek képbe a mesterséges intelligencia következő hullámát jelentő, a nyelvalapú chatbotoknál komplexebb feladatokat minimális, emberrel folytatott interakcióval elvégző ágensek.
Nem ágensszerű gépilátás-alapú MI-algoritmus orvosi képek átvizsgálására, például a rák korai jeleinek megállapítására használható. Ágensek viszont emberi beavatkozás nélkül a képeket más betegek adataival összehasonlítva, részletes jelentést készítenek az orvosnak, és időpontot egyeztetnek kontrollvizsgálatra.
Az MI eddig passzív információszolgáltatást végzett, mostantól aktív, kezdeményező szereplőként kapcsolódik be a medicinába. Szakértők szerint ez ugyanolyan fontos változás, mint a csúcsminőségű gépi látás, a chatbotok megjelenése és más közelmúltbeli mesterségesintelligencia-innovációk voltak.
A felhasználási esetek egyelőre inkább elméletiek, csak most kezdik az ágenseket használni, a potenciál viszont óriási.
Az automatizált ütemező-rendszerek tehermentesítik az adminisztratív személyzetet, kevesebb rutin- és papírmunkát kell végezniük. Mivel jobban értik az MRI- és a CT-adatokat, az ágensek a döntéshozásban is részt vehetnek. Betegek távoli megfigyelésében, klinikai teszteken úgyszintén. Csökkentik az emberi hibák számát és a rutinmunkára fordított időt. Komoly kutatási feladat, hogy megoldjuk biztonságos használatukat és megértsük az iparágra gyakorolt hatásukat.
A nagyobb autonómiával új kockázatok is jönnek, ezért növelni kell az adatbiztonságot, jobban oda kell figyelni az MI tévedéseire, hallucinációira, és meg kell győződnünk arról is, hogy a gépi döntéshozás valóban működik – ki kell találnunk, hogyan ellenőrizzük.
Elterjedésük és a gyökeres változások az évtized végéig megtörténhetnek. A viselhető technológiák, az otthoni szenzorok és az ágensek valóban preventívvé, proaktívvá alakíthatják át a ma még reaktív gyógyászatot.