Kurt Luther, a Virginiai Állami Műszaki Intézet informatikusa elindította a Polgárháborús fényképnyomozó (Civil War Photo Sleuth, CWPS) webplatformot. A platform arcfelismerést alkalmazva próbál azonosítani az Észak és Dél 1861 és 1865 közötti háborújából fennmaradt anonim portrékon látható személyeket.
19.századi történelmi képeken nagyon nehéz az azonosítás. Mivel vagy fekete-fehérek, vagy szépiák, egyes hasznos információk (bőrtónus, szemszín stb.) kinyerhetetlenek belőlük. Az akkoriban a mainál is divatosabb szakáll és bajusz szintén eltakar azonosításhoz használható arcjegyeket. („A szépia a tintahal tintazacskójának váladékából készített barnásvörös festékanyag, melyet a korai fényképeknél felhasználtak. Később ez a kifejezés bármely barnás színű tintára vagy tusra alkalmazható, de számítógépes képszerkesztésben is divat a barnás árnyalás, azaz szépiaeffekt” – áll a Wikipédia szócikkében.)
Miután egy felhasználó feltölt egy fotót, a szoftver 27 megkülönböztető arcsajátosság alapján feltérképezi a képet. A későbbiekben a keresés például az egyenruha tisztségre utaló jegyeivel tovább szűkíthető. A program a fénykép és a CWPS más képei közötti keresztreferenciákat készít, majd a keresés végeredményeként lehetséges kapcsolódásokat kapunk.
A CWPS 88 jelentett azonosítást naplózott, amelyek 75 százaléka „valószínűleg vagy biztosan pontos.”
„A fényképnyomozó szépsége, hogy ha minél többen használják, annál több információt adnak hozzá, és ez még több azonosítást eredményez” – jelentette ki Luther.
Luther 2013-ban a pittsburghi Heinz Történelmi Központban a polgárháború pennsylvaniai vonatkozásairól nézett meg egy kiállítást. A történelmi esemény régóta foglalkoztatta, és egyik dédnagybátyja után kutatott, de fényképet nem talált róla.
A kiállításon viszont egy albumban észrevett egy fotót, és a rajta látható személy a dédnagybácsi volt.
„Mintha visszamentem volna 150 évet az időben” – nyilatkozta a számítástudományi szakember.
A platformot öt évvel később hozta létre.