Több amerikai egyetem közös munkájának eredményeként áfonya méretű okos gyógyszert fejlesztettek. A tabletta komoly hatással lehet az orvostudományra, mert megváltoztathatja bélbetegségek diagnosztizálását és kezelését.
Azért bíznak benne ennyire, mert ez az első lenyelhető technológia, amely automatikusan detektálja a problémára utaló kulcsfontosságú molekulák jelenlétét. Észrevételéről valósidőben értesítést is küld.
A kutatásról megjelent tanulmányból kiderül, hogy komoly előrelépés egy 2018-as anyaghoz képest. A jelenlegi tabletta kb. hatodrésze az akkori prototípusnak, és ez már megfelel a kereskedelmi forgalomban beszerezhető, lenyelhető dózisnak, tehát biztonságos is.
Olyan molekulákat talál meg, mint a nitrogén-monoxid és a hidrogén-szulfid melléktermékei, persze eleve erre is tervezték. A két molekula a bélbetegségekkel kapcsolatos gyulladások fontos jelei.
A bélrendszeri betegségeket diagnosztizáló jelenlegi technikák, például az endoszkópos megoldások általában invazívak, ráadásul a megbetegedés molekuláris biomarkereit sem tudják valósidőben kimutatni. Ez azért komoly probléma, mert sok fontos biomarker csak rövid ideig él, így már akkor eltűnnek, mielőtt a mostani technológiákkal detektálnák őket.
A sertéseken már sikeresen tesztelt új tabletta speciálisan tervezett élő baktériumok és parányi elemet tartalmazó elektronika kombinációja. Ha a baktériumok érzékelik az érdeklődésre számot tartó molekulákat, fényt bocsátanak ki magukból. A baktériumokat – elektronika nélkül – szintén sikeresen tesztelték egereken.
A tabletta elektronikus része a fényt vezeték nélküli jelekké alakítja át. A jeleket a testen keresztül okostelefonhoz vagy más számításokat végző eszközhöz továbbítja. A továbbítás valós időben történik,miközben a gyógyszer átmegy a beleken.
A kutatók elmondták, hogy az emberi bél belső működése még mindig a tudományos vizsgálatok egyik határterülete. Fejlesztésükkel nagyon sok információ gyűjthető a testműködésről, test és környezet kapcsolatáról, a betegségek és a gyógyító jellegű beavatkozások hatásáról.