Kínai kutatók friss tanulmánya szerint a generatív MI használatával sok-soktonnányi elektronikus hulladék termelődik 2030-ig. Nyilvánosan hozzáférhető adatok alapján négy forgatókönyvet vázoltak fel.
Az egyik a lineáris növekedést mutatja be, amellyel évi szinten 41 százalékkal több az e-hulladék. A másik háromban a kereslet exponenciális növekedésével számoltak, ami konzervatív megközelítésben évi 85, mérsékelt megközelítésben 115, „agresszív” megközelítésben 136 százalékos éves növekedést generál.
A tanulmányban mindegyik szcenáriót hulladékmennyiség-csökkentő intézkedésekkel és nélkülük is vizsgálták.
Az elsőben 2030-ig 1,2 millió, az agresszívben 5 millió köbtonna halmozódik fel. Ezeknél a számoknál nem vették figyelembe a technikai javításokat, de a súlyosbító elavuló technológiákat sem.
Abból indultak ki, hogy a szervereket háromévente lecserélik. Ha gyakrabban frissítik őket, amikor jobb hardverek rendelkezésre állnak, csökken az összesített számuk – mert ebben az esetben kevesebb szerverrel nagyobb feldolgozókapacitást érnek el. Viszont ha gyakrabban lecserélik a szervereket, akkor a lineáris forgatókönyvben további 1,2 millió, az agresszívben pedig 2,3 millió köbtonna hulladék generálódik.
Az amerikai kereskedelmi korlátozások súlyosbítják a problémát, mert az érintett országok kevésbé hatékony szervereket használnak, ami összességében további 14 százalékkal növeli a hulladékmennyiséget.
A kutatók több hulladékcsökkentő megközelítést tanulmányoztak.
A berendezések nem MI-alkalmazásokhoz történő újrahasznosítása, valamint a kritikus alkatrészek (például a GPU-k és a CPU-k) újrahasználata 42 százalékkal csökkentheti az e-hulladékot. A chipek energiahatékonyságának javítása és az MI-modellek optimalizálása 16 százalékos csökkenést eredményezhet. A legígéretesebb opció a szerverek élettartamának meghosszabbítása. Ha egy évvel tovább működnek, az elektronikus hulladék mennyisége 62 százalékkal csökkenhet.
Az e-hulladék nemcsak növekvő mennyisége miatt problémás, hanem azért is, mert a szerver-hardver veszélyes és értékes anyagokat is tartalmazhat. Mérgező szubsztanciák, például az ólom és a króm bekerülhetnek élelmiszer- és ivóvíz-készletekbe. De lehet bennük arany, ezüst és platina is, amellyel spórolhatunk bányászatuk anyagi és környezeti költségein.
Hatékonyabb újrahasznosításukkal 14-28 milliárd dollár generálható. Ez azt jelenti, hogy nagyon sürgősen kellene a mainál fejlettebb újrahasznosító technológiákat kidolgozni, telepíteni.
Az emberiség évi 2 milliárd köbtonna szemetet termel, és ha az MI-hardvert és más elektronikus eszközöket átfogó módon recikláljuk és újrahasználjuk, az összesített mennyiséget ugyan csak kis mértékben csökkentjük, de még így is hozzájárulunk a fenntarthatóbb gazdasághoz.