A Nap tízmilliók számára vált a földkerekség legfontosabb energiaforrásává, az utóbbi években elképesztő a növekedés. 2024-ben a megújuló energiaforrások tették ki a világ új energia iránti keresletének 96 százalékát. Az Egyesült Államokban az új energiakapacitások 93 százaléka nap- és szélenergiából származott.
Az összes megújuló jól teljesít, a napenergia térnyerésének üteme viszont az összes többinél gyorsabb, felforgatóbb hatású. Becslések alapján a világon jelenleg tizenöt óránként egy gigawattnyi napenergia infrastruktúrát telepítenek. Összehasonlításként, ez a szám egy új széntüzelésű erőmű teljesítményének felel meg.
A fotovoltaikus napelemet 1954-ben találták fel, majd hatvannyolc évnek kellett eltelnie egyetlen terawattnyi napenergiáig. A második terawattig sokkal gyorsabban, 2024-ben jutott el a technológia, a harmadik néhány hónapon belül várható.
A robbanásszerű növekedést a napenergia-termelés szédületes hatékonyságnövekedése, gyártástechnológiai áttörések és a finomhangolt, leegyszerűsített telepítési folyamatok mozgatják. A panelek újrahasznosításában tapasztalható fejlődés arra enged következtetni, hogy a technológia árnyoldaláról, az ásványkincsek kitermeléséről és a panelek gyártásáról valamikor múlt időben beszélhetünk majd.
A gyártási előnyök és az eredményesebb újrahasznosítási módszerek együtt hosszú évekig megtérülnek. A 2010-ben egyetlen napelemhez felhasznált ezüstmennyiség ma öthöz elegendő.
A napelemes kapacitás világranglistáján az USA, Németország és Japán ugyan az élbolyban van, az első viszont Kína. A kelet-ázsiai szuperhatalom 2023-ban nagyobb napenergia infrastruktúrát telepített, mint az őt követő kilenc együtt.
A tízéves tervet követő Kína elvileg 2030-ig megháromszorozza napenergia kapacitásait, a gyakorlatban viszont, a mostani tempót tartva, már 2026-ban elérheti ezt a célt. A technológia többszörösen is hasznos Pekingnek: az állampolgárok egészségét és környezetét óvja, geopolitikailag pedig csökken az amerikai energiaforrásoktól való függőség.
Washington mostani intézkedéseivel, a napelemek és akkumulátorok új vásárlóinak nyújtott adókedvezmények eltörlésével, a fosszilis és a bioüzemanyag iparnak nyújtott masszív kedvezményekkel ideiglenesen bizonytalanabbá vált a megújuló energiaforrások amerikai jövője. Az intézkedések magyarázata, a nap- és a szélenergia infrastruktúra miatti drasztikus energiaár-növekedés vitatható – mutatnak rá a háttérben más okokat, például az olajlobbit is látó szakemberek.