Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Az Apple lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese?

2025. április 15. - ferenck

Az április másodikán meghirdetett „Egyesült Államok az egész világ ellen” vámháború egyik legnagyobb vesztese nem kínai, nem európai megavállalat, hanem a földkerekség jelenlegi leggazdagabb cége, a Big Tech egyike, az amerikai Apple lehet. Egyelőre persze bizonytalan, hogy mit is hoz a jövő, mert az elnök vámokkal kapcsolatos bejelentései naponta változnak.

Dan Ives, a Wedbush Security technológiai elemzője szerint a következő évi iPhone-eladások csak az USA-ban hat-nyolcmillióval, míg az éves bevételek négy százalékkal csökkenhetnek. Mindössze annyi kell hozzá, hogy Donald Trump elnök valóra váltsa belengetett fenyegetését, és a vámtarifákat arra a mintegy 300 milliárd dollár értékű kínai termékre is kivessék, amelyek eddig mentesültek alóluk. 

apple_looser.jpg

Nem tudni, mi lesz. Az amerikai techszektort érzékenyen érintő laptopok, okostelefonok és más technológiák vannak köztük. Ives Cupertino, az Apple főhadiszállása feletti sötét fellegekről, az óriáscég kiütéséről beszél. Az USA egyetlen más technológiai nagyágyúja nincs Washington DC és Peking között annyira félúton, mint az Apple, a kereskedelmi háború „poszterarca.”

Egyértelműen ők a kínai termelésnek legjobban kitett cég. Az iPhone-ok nyolcvan százalékát ugyanis a kelet-ázsiai országban gyártják és szerelik össze (a maradék húszat Indiában). A vámok bejelentése óta az Apple – és az összes többi technológiai óriás – részvényei folyamatosan esnek, és nehéz megjósolni, meddig tart ez a folyamat, Ives prognózisa mindenesetre logikusnak tűnik.

Az ellátási lánc módosításával az Apple ugyan mérsékelheti a vámokból következő költségnövekedés egy részét, de ez a folyamat nem megy máról holnapra. Enyhítheti a nehézségeket, ha például az iPhone-gyártás öt-hét százalékát a kínainál olcsóbb munkaerőt kínáló Vietnamba és Indiába viszik át.

Teljesen viszont nem hagyhatják el Kínát, ráadásul az iPhone-felhasználók mindenképpen többet fognak fizetni, amire vagy a vásárlás elodázásával reagálnak, vagy más okostelefon-márka után néznek. A cég egyébként nemrég számolt be a vártnál nagyobb bevételről, a Wall Street pedig örömmel fogadta Tim Cook vezérigazgató kijelentését, hogy a telefonok árának régióbeli csökkentésével, a cég még jobb pozícióba kíván kerülni Kínában.

Kritikus időszakról van szó, mert az Apple az ottani vevőkör bővítésén fáradozik, aminek a vámháború nyilvánvalóan csak árt. Pedig februárban (Donald Trump oldalán) 500 milliárd dolláros amerikai befektetést is bejelentettek. Ives szerint a realitás viszont az, hogy három évre és harmincmilliárd dollárra van szükség az ellátási lánc tíz százalékának probléma- és leállás-mentes Ázsiából az USA-ba költöztetéséhez.

Az amerikai fogyasztók számára eddig az ezerdolláros iPhone volt a Föld legjobb kereskedelmi terméke. Ennek vége lesz. Ha a gyártást áthelyeznék az USA-ba, akár 3500-ba is kerülhet egy készülék, az ezer dollár teljesen nonszensz, elképzelhetetlen. Ives ezért pesszimista, és ezért is látja az Apple-t a vámháború egyik legnagyobb leendő vesztesének. 

A nagy techcégek nyomására Trump elnök egyelőre (elvileg kilencven napig) kivonta a telefonokat és több más mikroelektronikai terméket a pluszvámok alól, úgyhogy pillanatnyilag megnyugodtak a kedélyek. Kérdés, hogy három hónap múlva mi lesz, meddig jut az amerikai-kínai vámháború.

A bizonytalanságon kívül.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr4518836520
süti beállítások módosítása