Képzeljük el, hogy ikonikus figurává vált kedvenc beszélgetős műsorvezetőnket mesterséges intelligenciával egy az egyben újraalkotják. Ez történt az Egyesült Királyságban, a 2023-ban elhunyt Michael Parkinsonnal – ma már digitális ikertestvére készíti a celebinterjúkat. A döbbenetes fejlődés mély kérdéseket vet fel ember és beszélgetős műsorok jövőbeli kapcsolatáról.
Bernard Marr jövőkutató igyekszik megválaszolni a kérdéseket. Saját podcastjában interjúvolt már MI-műsorvezetőt, rendelkezik személyes tapasztalattal. Pozitív példája: egy műsorban MI és ember, ketten végzik a munkát, jól kiegészítik egymást, a robotikus hang nem zavar senkit. A készítők viszont egyértelművé tették, hogy a páros egyike gép, ráadásul antropomorfizálni sem akarnak, azaz nem teszik emberivé, nem adnak emberi külsőt az MI-nek.
A Virtually Parkinson viszont átlép egy aggályokra okot adó küszöbértéket. Technológiailag kifogástalan, de Marr szerint sérti az igazi Parkinson interjúit egyedivé tevő és algoritmikusan utánozhatatlan eredeti emberi kapcsolatokat.
Ha technikailag egyedülálló is egy ilyen műsor, akkor is eredetiség-problémákat vet fel.
Pénzügyileg mindenképp vonzó egy MI-házigazda: nem fárad el, nincs fizetése. Csakhogy ennek ára van, mert egy podcast a műsorvezető-közönség viszony miatt vonzó, és az MI még nem rendelkezik a szükséges empátiával.
Marr felelős mesterségesintelligencia-fejlesztésről beszél. Házigazdák gépi helyettesítése megerősíti, hogy mennyire figyelembe kell venni morális elveket, például a másolt személynek vagy rokonainak beleegyezése nélkül ne lehessen ilyen műsort készíteni.
Különbséget kell tenni az MI emberek készítette tartalmat feljavító szerepe és a humán műsorvezető teljes helyettesítése között. Egy egyértelmű gép társ-műsorvezető pontosan ezért ad pluszt az adott műsorhoz, növeli eredetiségét. Készítője autentikus marad, és a technológiai innováció adta lehetőségekkel is él. Az egyensúly megtartása a kulcs.
Merre tovább? A gyorsuló fejlődéssel magunktól is meg kell kérdezni, hogy mit értékelünk legtöbbre egy podcast-ben. Mert valószínűleg nem a technikai tökély, hanem inkább az emberi tökéletlenség algoritmussal utánozhatatlan pillanatai teszik egyedivé.
Marr szerint az MI kulcsfontosságú segédszerepet fog játszani a jövő beszélgető műsoraiban, de az emberi interakció nyers eredetiségét soha nem helyettesítheti. Ellentmondásos jelenség: miközben tökéletes digitális házigazdákat igyekszünk létrehozni, pont a minket egyértelműen emberivé tevő tökéletlenségek miatt mégsem lehetnek tökéletesek.