Mai 4G LTE kapcsolattal egy óra alatt tölthetünk le okostelefonunkkal egy teljes HD filmet, következő, ötödik generációs hálózati technológiával (5G) ez az idő viszont a századrészére csökkenhet.
Több hónapos tanácskozást, mérlegelést követően a világ legnagyobb telekom cégei által alkotott 3GPP csoport végre megegyezett egy önálló 5G szabványban. Az 5G New Radio (NR) specifikáció célja egyértelmű – a vezeték nélküli adattovábbító technológia drasztikus mértékű felgyorsítása.
A teljesen új 5G hálózat jóval több a meglévő 4G LTE infrastruktúra frissítésénél, és a letöltési sebesség mellett számos más előnyt is jelent.
Autonóm járművek könnyebben küldhetnek egymásnak fontos információkat, amellyel például enyhíthetnek dugókon, vagy elkerülhetik azokat. A virtuális valóság (VR) vezeték nélkül is elérhető lesz, lehetőségünkben áll majd távirányítva használni. Mesterségesintelligencia-rendszerek úgy futhatnak vezeték nélküli protokollok felett, hogy nem lesz szükségük központi komputerre. Az 5G-vel ma még elképzelhetetlen, teljesen új számítási eszközök is megjelenhetnek.
Az előnyök mellett természetesen kételyek is felmerülnek.
Az ausztrál kormány például megállapította, hogy az 5G hálózat sok esetben ugyanazokat a frekvenciasávokat fogja használni, mint egyes kormányügynökségek eszközei – az időjáráselőrejelző-rendszer vagy katonai radarok. Mivel egyre közelebb kerülünk az 5G-hez erőteljesen szorgalmazza is a saját ügynökségei és az internetszolgáltatók közti megállapodást. Utóbbiak viszont tartanak attól, hogy új frekvenciákon összeomolhat a hálózat. Például az időjárási radarrendszer a szolgáltatóknak megítélthez közeli frekvencián működik, így viszont fennáll az interferencia veszélye, adatai védtelenebbé válhatnak.
Cyberbiztonsági kérdések szintén megfogalmazódtak. A saját hálózatát elsőként kialakító ország valószínűleg előnyben lesz a többivel szemben. Mivel az ottani cégek előrébb járnak a fejlesztésben, speciális adatgyűjtő chipeket, kémprogramokat integrálhatnak más államoknak értékesítendő eszközeikbe. Az Egyesült Államok kormánya legalábbis ettől, egész pontosan a kínai elsőbbségtől tart.
Az amerikai 5G hálózat fejlettsége állítólag jócskán lemarad a kínaitól és a dél-koreaitól.
Egyelőre azonban ez csak spekuláció, azt viszont biztosan tudjuk, hogy a technológia fogyasztóknak, iparágaknak, vállalatoknak, telekom cégeknek és kormányoknak rengeteg új lehetőséget kínál.