A New York City székhelyű Glimpse Csoport a jövő munkahelyén dolgozik. Adatokat vizualizáló DataView VR szimulációjuk együttműködés-alapú munkakörnyezet, amely előbb-utóbb valódi irodákat helyettesíthet, illetve felszámolhatja, de legalábbis csökkentheti az ingázást.
A kutatók a virtuális valóság (virtual reality, VR), a mesterséges intelligencia (MI) és a kiterjesztett valóság (augmented reality, AR) kombinációjában látják a jövőt. A három technológiacsalád szintézise fejlettebb adatelemzést, bemutatókat, magasabb szintű együttműködést és gördülékenyebb munkafolyamot garantál.
Legalábbis a korábbi Morgan Stanley elemző, most a Glimpse Csoport pénzügyi igazgatója, Andy Maggio szerint.
„Mintha a Skype az Empire State Buildinggel találkozna” – jelentette ki Maggio.
Sokan tartózkodnának ugyanabban a térben, ahol a képernyőt vagy megosztanák egymással, vagy külön-külön képernyőkön dolgoznának. Az egyik virtuálisan elmerül a grafikonok világában, egy másik bemutatót készítene elő, a harmadik adatokat elemezne, és így tovább.
A fizikai és költségkorlátok keretek közé szorítják a valódi munkahelyeket. A VR felszámolja ezeket a megszorításokat. Míg egy átlagos PC képernyő látószöge 25 fok, a VR-é az emberhez hasonló 110. A headsetek mára eljutottak arra a szintre, hogy a virtuális monitorok kényelmes munkakörnyezetet garantálnak, így pedig a felhasználó egy-kettő helyett annyival, olyan méretben és ott dolgozhat, ahol csak akar.
A DataView VR munkahelyén a teljesen mobil desktop gép többféle változatát hozzuk létre és mentjük le, aztán mindig a szituáció, téma, munkatárs, ügyfél stb. függvényében döntjük el, hogy pont melyiket használjuk – otthonról, vonaton, repülőgépen, mintha oda teleportálnánk magunkat, szemtől szemben kommunikálunk a világ másik felén tartózkodó munkatársunkkal, vagy az avatárjával, és közben még a pizsamáról sem kell öltöny-nyakkendőre váltanunk.
Lyron Bentovim, a Glimpse Csoport elnök-vezérigazgatója szerint a jövőben egyre több cég vásárol fizikai helyett virtuális hivatalt; skype, chat és e-mail helyett szimulált térben folynak majd az interakciók.
A DataView egyelőre 90 perces időtartamokra alkalmas, de a szoftver és a headsetek fejlődésével Maggio szerint hamarosan 40 órás teljes munkahetekre is használhatjuk.