Autoriter kormányok, például Kína, India vagy Kazahsztán internetcenzúrája milliárdok számára ellehetetleníti az információhoz való szabad hozzáférést. A cenzúra kijátszása örökös versenyfutás az egyre fejlettebb technológiákkal dolgozó rezsimekkel. Mivel manuális módszerekkel kell megtalálni a megoldást, a tevékenység kifejezetten időigényes.
A Maryland Egyetem számítástudományi szakemberei különleges eszközt fejlesztettek, amellyel kiegyenlítettebbé teszik a versenyt. A Genetic Evasion (genetikus kitérés/kijátszás) kifejezést rövidítő Geneva ugyanis automatikusan tanulja meg a teendőket.
Kínában, Indiában és Kazahsztánban tesztelték, és több tucatnyi módszert (cenzorok logikai tévedéseinek kihasználása, rések észlelése stb.) talált az online cenzúra kijátszására. A módszerek manuális technikákkal nem működnének, sőt, senki nem venné őket észre.
„Genevának köszönhetően, ez az első alkalom, hogy mi vagyunk előnyben. Egy teljesen új fegyverkezési verseny első lépése, amelyben a cenzorok és ellenségeik egyaránt mesterségesintelligencia-rendszerekkel dolgoznak” – nyilatkozta Dave Levin, az egyik fejlesztő.
A technika azon a tényen alapul, hogy minden internetes információ a küldő számítógép által adatcsomagokra van tördelve, amelyek aztán a fogadó komputeren ismét összeállnak. Cenzorok általában az online keresés közben elküldött adatcsomagokat figyelik, majd blokkolják például a Tianamen tér kulcsszavakat tartalmazókat.
A biológiai minta, az evolúció inspirálta genetikus algoritmus, Geneva újdonsága, hogy megváltoztatja az adatok szétbontásának módját, és így a cenzor nem ismeri fel a tiltott tartalmakat, vagy egyszerűen képtelen a kapcsolat ellenőrzésére. Az MI genetikus építőkockákból formál utasítássorokat, DNS helyett kicsi kódrészeket használ az építőkockákhoz. A kódrészek egyenként szinte semmit nem tesznek, de utasítássorokká állva kifinomult kijátszási stratégiákat képesek kivitelezni.
Geneva több generáción keresztül futtatja genetikus kódját, megtartja, mutálja és egymással keresztezi, majd teszteli a leghatékonyabbakat. Gyorsan dolgozik, több sikeres stratégiát azonosít.
Megfordulnak a szerepek, más lesz a reaktív, más a proaktív: Geneva előtt a kutatók azonosították a cenzúrastratégiákat, majd próbáltak valamit kidolgozni ellenük. Most viszont az MI találja ki, hogyan vágja át a cenzort, a kutatók pedig látják, hogy a cenzorok milyen módszerekkel igyekeznek megint ellehetetleníteni a szabad információáramlást.
Laborban, álcenzorokkal, de a valóságban, valódi cenzorokkal szemben is tesztelték, és lényegében az összes csomagmódosító (és egy korábbi anyagban publikált) stratégiát azonosította.
Kínában változtatás nélküli Chrome böngészővel dolgozott, és a felhasználó eredményt ért el a tiltott kulcsszavakkal. Az MI Indiában és Kazahsztánban szintén sikeresnek bizonyult.
A kutatók hamarosan az adatokat és a kódot is közkinccsé teszik, szabad hozzáférést biztosítva autoriter rendszerek felhasználóinak cenzúrázott tartalmakhoz. Következő lépésben Genevát a kliensoldalról a biztonságosabb szerveroldalra tervezik költöztetni. Ez azért fontos, mert ha megtörténik, a felhasználónak semmit sem kell telepítenie a gépére.