Jelenleg ugyan a világ nagy része a karantén keserű napjait tölti, viszont egyre több ország próbálkozik a lassú és óvatos nyitással, visszatérni a természetes és emberhez méltó élethez.
A visszatérés a munkahelyek újraindítását is jelenti egyben. Egyértelműen komoly előkészületek kellenek hozzájuk, máskülönben a Covid-19 nagyon hamar újra felütheti a fejét.
Az Amazon 1500 hőérzkelő kamerát vásárolt, amelyeket a tervek szerint hamarosan felinstallálnak a mamutcég létesítményiben. Rendeltetésük, hogy a dolgozók között észrevegyék a koronavírusos eseteket.
Az eszközöket a kínai Dahua gyártja. Személyek testhőmérsékletét távolból is képesek mérni, és észlelik, ha valaki lázas. Az illetőt fel is címkézik.
A vásárlást többen és valószínűleg joggal kritizálják. A Dahua ugyanis az Egyesült Államok kormányának feketelistáján szerepel. Az ok: a cég megfigyelőtechnológiáját a kínai „átnevelő” táborokban használják, azokban a táborokban, ahol az ujgur kisebbség tagjait tartják vagy koholt vádak alapján, vagy csak úgy őrizetben.
Az Amazon vásárlása etikailag ugyan megkérdőjelezhető, jogilag azonban teljesen szabályos. A feketelista kormányzati ügynökségeknek tiltja meg a Dahua technológiájának a használatát, magáncégeknek viszont nem.
Az Amazon nincs egyedül. Több amerikai kórházban, repülőtéren, vasútállomáson és bizony még kormányzati ügynökségben is felszerelték már a kínai cég hőkameráját. Az óriáscégek közül az IBM és a Chrysler, valamint a Honeywell is rendelt a Dahuától.
Az adott dolgozót meghatározott ideig nyomon követő, testhőmérsékletét folyamatosan mérő, és a hőmérsékleti adatokból koronavírusra következtető kamerához arcfelismerő szoftver is jár. Az Amazon egyértelműen jelezte, hogy a komoly személyiségi jogi (privacy) problémákat felvető programot nem szándékszik használni. A cég a Reuters több kérdésére nem válaszolt, viszont hangsúlyozta: a vásárlás teljesen szabályos volt, célja az alkalmazottak egészségének védelme, és nem a megfigyelésük.