Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Anyagkutatás és -fejlesztés emberi segítség nélkül

2023. április 28. - ferenck

Képzeljünk el egy szakácskönyvet, 150 ezer ínycsiklandozó ételképpel, majd azt is képzeljük el, hogy alig van recept hozzájuk. Az Egyesült Államok Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratóriuma (LBNL) Anyagok projektjével pont ez történik most. Számítógépeinek kb. 150 ezer új anyagot kell kiokoskodnia…

Tovább

Az Amazon is beszáll a generatív MI-versenybe

A DALL-E 2 és a ChatGPT kevesebb mint egy éve indult világhódító útjára. A közben eltelt időszakban a generatív MI töretlen fejlődését láthattuk, és a fejlődés tempója egyelőre nem lassul. A Google, a Meta és a Microsoft mellett most már az Amazon is bekapcsolódott a szöveg- és képgeneráló…

Tovább

Svéd kutatók a vegyészetben alkalmaznak kvantumszámítógépet

Más területekhez hasonlóan, a vegyészetben is komolyak a kvantumszámítógépekkel kapcsolatos elvárások. Bizakodnak, hogy forradalmian új lehetőségeket biztosítanak kémiai folyamatok szimulálásához. Ha így lesz, gyógyszerfejlesztéstől új anyagok kikísérletezéséig, a technológia óriási hatást…

Tovább

Megérkezett az automatizált promptmérnök

Ha pontos választ szeretnénk nagy nyelvmodellektől, jól ki kell találnunk a szöveges utasítást, mert egyes promptok sokkal jobban működnek, mint mások. De hogyan lehet kitalálni jobbakat? Az elmúlt hónapokban, egy-két évben új szakma is született erre a feladatra: a promptmérnök. Most viszont úgy…

Tovább

A zeneipar visszavág a mesterséges intelligenciának

A zeneipar jelentős politikai és gazdasági befolyással rendelkezik ahhoz, hogy preferenciái fontos szerepet játsszanak a mesterségesintelligencia-fejlesztők tevékenységében. Elvileg könnyen elérhetik, hogy a rendszerek engedély nélkül ne gyakorolhassanak jogvédett munkákon. Az internet korai…

Tovább

Stanford Egyetem: Mesterségesintelligencia-trendek 2022-ben

Megjelent a Stanford Egyetem hatodik éves MI Indexe. A felsőoktatási intézmény Emberközpontú MI Intézetének 386 oldalas idei anyaga mérföldköveket, piackutatásokat, tudományos publikációkat, álláshirdetéseket és közvéleménykutatásokat figyelembe véve készült. A szerzők 2022-re összpontosítottak,…

Tovább

A NASA frissítette a Curiosity marsjáró szoftverét

Az Egyesült Államok Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatala, azaz a NASA április 3. és 7. között frissítette a Curiosity marsjáró szoftverét, hogy a jármű hatékonyabban mozogjon, valamint az eddiginél kisebb nyomás nehezedjen a kerekeire. A frissítés alatt a Curiosity képkészítő tevékenysége…

Tovább

Drón és lézer mutatja ki üvegházhatást okozó gázok szivárgását

Egyre több a bizonyíték, hogy a gázfúró- és a csatornarendszereknél a korábban feltételezettnél sokkal nagyobb az üvegházhatású gázok szivárgása – hangsúlyozzák a Princeton Egyetem a nagy és kis szivárgásokat egyaránt gyorsan észlelő módszert kidolgozó kutatói. Lézeralapú érzékelésükkel az eddigi…

Tovább

Kevés a számítási kapacitás?

Nagy a kereslet a mesterségesintelligencia-piacot gépi úron generált szövegekkel és képekkel kiszolgáló startupok termékei iránt, csakhogy még a legígéretesebbek sem működnek a fejlesztéshez, teszteléshez és a modell működtetéséhez nélkülözhetetlen szerverek nélkül. Remek termékek fejlesztése…

Tovább

Miért lenne kontraproduktív a mesterségesintelligencia-fejlesztések moratóriuma?

Pár hete óriási visszhangot váltott ki ezernél több MI-, IT-szakértő, vállalatvezető, híresség (Elon Musk, Stuart Russell, Yuval Noah Harari stb.) a GPT-4-nál fejlettebb mesterségesintelligencia-fejlesztések féléves moratóriumát javasló nyílt levele. Sokan helyeslik, mások túlzásnak tartják az…

Tovább
süti beállítások módosítása