Nem tűnik úgy, hogy lassulna az innováció üteme. 2025-ben a tudományban, technológiában, medicinában és a fenntarthatóságban egyaránt komoly hatású újítások várhatók. Az ITN Business tizet sorol fel erre az évre.
A mesterséges intelligencia asszisztensből együttműködő partnerré válik. Kreativitásban és problémamegoldásban egyaránt segít, a tudományos kutatástól komplex mérnöki és egészségügyi feladatok automatizálásáig, mindenhol számíthatunk rá.
A géntechnológia és az adatvezérelt egészségügy fejlődésével folytatódik a medicina személyre szabása. A rákgyógyításban, ritka betegségek kezelésében számíthatunk áttörésre, miközben az MI az eddiginél is központibb szerepet játszhat például valósidejű adatok szolgáltatásával krónikus esetek monitorozása során.
2025 mérföldkő lehet a kereskedelmi űrhajózásban is. Hozzáférhetőbb lesz, a SpaceX, a Blue Origin és mások egyre több utat kínálnak. Túl az utazáson, új űralapú megújuló energiarendszerek fejlesztésére is számíthatunk.
A fenntarthatóságban szintén előreléphetünk. Szénmegkötés, zöldhidrogén-gyártás, következőgenerációs elemek, tárolók várhatók. A körkörös gazdaság elvei egyre több iparágat határoznak meg.
A kvantumszámításokban új algoritmusok és hardver jelenthetik a kriptográfiára, anyagtudományra és a logisztika optimalizálására is kiterjedő előrelépést, de mainstreammé válásról még mindig nem beszélhetünk.
A metaverzum, a kiterjesztett és a virtuális valóság (AR, VR) hármas főként az oktatásban és a szórakozásban lép előre. Technológiai újításokkal nő az immerzió-élmény, még élethűbbek lesznek a szimulált környezetek.
Hosszabb ideig működő, gyorsabban tölthető akkumulátorokkal tovább bővül az elektromos járművek piaca, míg fenntarthatóbb üzemanyagokkal valamelyest „zöldül” a légiközlekedés.
A milliárdokat érintő vízhiányon új tisztítótechnológiák enyhítenek. A hatékony vízgazdálkodásban mindinkább részt vesznek MI-vezérelte rendszerek, javítva a tervezésen.
A fenntarthatóságban a biotechnológia szintén fontos szerepet játszik, és az eddiginél is nagyobb hatással lesz a mezőgazdaságra. A laboratóriumi „hús” megfizethetőbbé válik, a CRISPR technológiával a klímaváltozásnak jobban ellenálló magok előállítására számíthatunk.
Globálisan még az 5G sem terjedt el, de máris az elődjénél akár százszor gyorsabb 6G technológiát készítik elő. A 6G elsősorban a valósidejű adatoktól erősen függő iparágakat, az önvezető autózást, az intelligens városokat alakítja majd át.