A Google Dragonfly (szitakötő) kódnéven, keresője cenzúrázható változatát fejleszti a Kínai Népköztársaságnak. A 2017 tavaszán indult, Sundar Pichai vezérigazgató és egy magas rangú kormányhivatalnok tavaly decemberi találkozása óta felgyorsult projekt lényege, hogy a cég a szigorú cenzúra irányelveinek megfelelő speciális androidos keresőalkalmazást dolgoz ki több verzióban (Maotai, Longfei).
Egyelőre nem tudni, hogy az alkalmazás desktop-verzióját is elkészítik, vagy sem.
Az app automatikusan azonosítja és szűri a „Nagy Tűzfal” által blokkolt oldalakat. Feketelistázza az „érzékeny” tartalmakkal kapcsolatos lekéréseket, amelyekre nem szolgáltat találatlistát. A képkereső, az automatikus helyesírás-ellenőrző és az ajánlott keresési javaslatok szintén ugyanezen elvek alapján működnek.
A kormány már látta az egyik változatát, a végleges hat-kilenc hónapon belül indulhat az országban. (Kínában nem érhető el a Facebook, az Instagram, a Google, a New York Times stb.)
A Google egyébként nem volt mindig letiltva a helyi internetről, 2006 és 2010 között keresőmotorjának korlátozott változatát elérték, és az amerikai kormány a kompromisszumért, saját elveinek be nem tartásáért támadta is, Chris Smith republikánus képviselő pedig egyenesen az „ördög cinkosának” nevezte az óriáscéget.
A nyomás hatására 2010 márciusában a Google a keresőmotor cenzúrázatlan változatához biztosított hozzáférést a kínaiaknak. Az indoklásban a növekvő cenzúrára, a szólásszabadság betartására hivatkoztak.
Nem sokkal később Kína hivatalosan blokkolta a Google-t, így a lakosok már egyáltalán nem érték el az oldalt.
Akkoriban a cég PR-jének és pénzügyeinek is jót tett az eset. Az elmúlt években viszont sokat változott a világ és az USA kormányának az internethez való viszonya is (netsemlegesség múlt időbe tétele stb.), és a Google eldöntötte: visszatér Kínába.
750 millió internet-felhasználójával az ország óriási és kiaknázatlan piac az infokom óriáscég számára. A userek 95 százaléka mobileszközről kapcsolódik a (helyi) világhálóra, a mobil operációs rendszerek közül az Android uralja a piac 80 százalékát.