Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Empátiára tanít a mesterséges intelligencia

2019. augusztus 30. - ferenck

A gyógyszerészeti szolgáltatásokat nyújtó Humana Pharmacy hívásközpontjában dolgozó kb. 1700 személy munkájában fontos szerepet játszó Cogito szoftver meghallgatja legtöbb beszélgetésüket, és hanghordozás, tónus, beszédritmus stb. elemzésével a jobb kommunikációra vonatkozó tanácsokkal látja el…

Tovább

Cicát klónozott egy kínai biotech cég

Házi kedvencüket elveszítő macskatartók, ha akarják, hamarosan viszontláthatják a cica klónját. A pekingi Sinogene Biotechnology Company ugyanis bejelentette, hogy július elsején megszületett „Fokhagyma” (Garlic), az azonos nevű elhunyt állat utánzata. A cég tavaly nyáron kezdett macskaklónozással…

Tovább

Az első orosz humanoid robot a világűrben

Augusztus 22-én a Szojuz MS-14 fedélzetén, a kazahsztáni Bajkonurból Oroszország fellőtte a világűrbe Fedort, az ország első űrben ténykedő humanoid robotját. (Fedor a Final Experimental Demonstration Object Research rövidítése.) Az életnagyságú, 1 méter 80 centis, viszont 160 kiló tömegű…

Tovább

Új asszisztens segíti a vakok és gyengénlátók webes böngészését

A montreali Waterloo Egyetem, a Washington Egyetem (Seattle) és a Microsoft Research kutatói vakok és gyengénlátók webes tartalmakhoz való lehető leggyorsabb és leghatékonyabb hozzáférését segítő hangasszisztenst fejlesztettek. Az asszisztenst okos hangfalakra és hasonló más eszközökre találták…

Tovább

A szerző helyett az avatárja olvas fel könyveket

Szöveg beszéddé alakítása (text-to-speech) ma már viszonylag egyszerű, a technológia jóvoltából hamar létrehozható könyvek audiováltozata, digitalizált, szintetikus hangokkal. Cseppet sem meglepő módon folyamatosan bővül a hangoskönyvek (audiokönyvek) piaca. Ha nem trendteremtő, akkor a nyugati…

Tovább

Astro, az emberszemű robotkutya

Képzeljük el, hogy az Apple Sirijét és az Amazon Alexáját összekombináljuk a Boston Dynamics valamelyik négylábú robotjával. A Floridai Atlantic Egyetem (FAU) kutatói erre tettek kísérletet, 45 kilós Astro nevű robotkutyájuk ránézésre ugyanis a híres bostoni cég gépeit, például SpotMinit juttatja…

Tovább

Robotizált rövidnadrágban a séta és a futás is könnyebb

A viselője fizikai képességeit jelentősen feljavító exoskeletonok (robotizált külső testvázak) képregényekből, sci-fikből, és most már néhány példa után a való világból is ismertek. Augusztus 15-én a harvardi kutató Conor Walsh a sétát és a futást megkönnyítő exo-rövidnadrágot mutatott be. Az 5…

Tovább

Zöldül a mesterséges intelligencia?

A hardver és az idegháló-tanítás módszertanának utóbbi évekbeli fejlődése óriáshálózatok új generációjához vezetett. Ezek a hálózatok hihetetlen adatmennyiségen gyakorolnak, és a bőséges adatok lehetővé teszik például számos természetesnyelv-feldolgozási probléma megoldását. Csakhogy a…

Tovább

Víz alatti virtuális világok

A virtuális valóságot (virtual reality, VR) többek között azért sem érezzük valóságnak, mert, ha benne vagyunk, valójában semmit nem érinthetünk meg körülöttünk. Mérnökök gőzerővel dolgoznak a probléma megoldásán. Teljes testet lefedő ruhákat, kesztyűket, karpántokat, izmokat elektromosan stimuláló…

Tovább

Munkába álltak az első kínai közlekedésirendőr-robotok

Kína többféleképpen és folyamatosan újít a csúcstechnológiákban, és az újítások egyre látványosabbak. Az összes kétélű fegyver, hiszen a lakosság minden korábbinál nagyobb mértékű megfigyelését, a társadalom teljes beszabályozását is szolgálják. Legfrissebb újításuk az ország északi részén, a Hebei…

Tovább
süti beállítások módosítása