Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Csak egy New Yorki támadta meg a szemétgyűjtő robotokat

2023. március 31. - ferenck

A Cornell Egyetem kutatói a manhattani Greenwich Village-ben, az Astor Place körül két robottal szedették össze a szemetet, a kísérlettel azonban nem elsősorban a gépeket akarták tesztelni, hanem az emberek reakcióira voltak kíváncsiak. Kellemesen meglepődtek, mert csak néhányan reagáltak durván, és…

Tovább

Hogyan veszítették el az MI nagyágyúk a chatbot-háborút, legalábbis az első csatáját?

Miközben a mesterséges intelligenciával leginkább foglalkozó nagyágyúk rengeteg pénzt és időt fektettek a piacot megcélzó, kereskedelmi beszédtechnológiákba, beszélgető appokba, addig a Microsoft egy hatalmas ugrással, az OpenAI nagy nyelvmodelljeivel (large language models, LLM), azokat…

Tovább

Új hírszolgáltató appot indítottak az Instagram alapítói

A közösségimédia-oldalak növekedését részben magyarázza, hogy a felhasználók érdeklődésük alapján aktuális híreket kapnak, csakhogy azok, például a Facebook hírfolyamának minőségével bőven vannak problémák. A Pew Kutatóközpont 2019-es felmérése alapján az amerikai felnőttek ötvenöt százaléka szerint…

Tovább

A Microsoft megszünteti etikai csoportját

A felelős mesterséges intelligencia kérdése ugyanolyan fontos, mint bármikor volt. A generatív MI-t körbelengő mostani aranyláz azonban a legújabb fejlesztésekkel megvalósítható még nagyobb profitra, és nem az esetleges morális problémák megoldására ösztönzi a vállalatokat. Felgyorsítják a modellek…

Tovább

Messze még az általános mesterséges intelligencia, de már közelebb vagyunk hozzá, mint egy éve ilyenkor

Az IBM Watson nevű mesterséges intelligenciája – a névválasztás a nagyvállalat első elnöke Thomas J. Watson előtti tisztelgés volt – 2011-ben a Jeopardy! televíziós vetélkedőn legyőzött két húsvér bajnokot. 2015-ben a ma már a Google-hoz tartozó DeepMind bemutatta a go világranglista negyedik…

Tovább

Automatizálni kellene a vállalatigazgatókat?

A hongkongi NetDragon Websoft online játékokkal foglalkozik, évi bevétele 1,2 milliárd dollár. 2022 augusztusában zászlóshajónak számító leányvállalata élére új vezérigazgatót neveztek ki. Tang Yu a szokásos CEO-munkát végzi: elemzéseket néz át, fontos döntéseket hoz, felméri a kockázatokat, segít a…

Tovább

A digitális kor legsikeresebb üzleti modelljei

A 21. században a digitális befektetők, a hagyományos üzleti modelleket felforgatva, a bevételszerzés és a fogyasztók kiszolgálásának új módjait keresik. Tevékenységüket a desktop számítógéptől a felhőszámításig, a mesterséges intelligenciáig, az infokom technológiák több diszruptív hulláma tette és…

Tovább

Huszonhárom finnugor nyelvet fordít le a Tartui Egyetem rendszere

A finnugor nyelveket beszélő mintegy 25 millió személy – a magyarok miatt – kisebbik fele Északkelet-Európában, a Baltikumban és Oroszországban él. A legelterjedtebbeket, a magyart 13-14, a finnt 6-7, az észtet 1,1 millióan, a mordvint 740 ezren beszélik anyanyelvként. A finn Tartu Egyetem…

Tovább

Az agy-számítógép interfészekkel jöhet el a technológiai szingularitás?

Az internet és az okostelefon után, úgy tűnik, a mesterséges intelligencia is megváltoztatja az életünket. Olyannyira, hogy az MI idővel eljuthat az emberszerű gondolkodásig, eljöhet a technológiai szingularitás, az a jövőpillanat, amikor az – OpenAI által is „promótált” – általános MI (AGI) eléri,…

Tovább

Az OpenAI bemutatta a képekkel is elboldoguló GPT-4-t

Egyesek szerint a mesterséges intelligencia aranykorát éljük, ami talán túlzás, mert még sokkal fényesebb jövő jöhet, az viszont valószínű, hogy a ChatGPT-vel beindult trend, a nyelvmodell-mánia folytatódik. Az OpenAI március 14-én ugyanis bemutatta a GPT-sorozat elődeit szövegértésben, a megadott…

Tovább
süti beállítások módosítása